DNA Testi Şirketi FBI ile Veri Paylaşıyor

Önde gelen DNA-Testi şirketi FamilyTreeDNA federal kolluk birimleriyle edindiği verileri paylaşma kararı aldı. Soruşturmacılar yüzlerce milyon insanın genetik verilerine erişebilecek.

Resim kaynağı

Hızla büyüyen genetik test sektöründe öncü bir şirket olan FamilyTreeDNA geçtiğimiz günlerde FBI’a neredeyse 2 milyona ulaşan genetik profil arşivi için erişim izni verdiğini doğruladı. Anlaşma ilk kez BuzzFeed’te yayınlandı.

Test şirketleri tarafından toplanan verilere verilen kontrolsüz erişime duyulan kaygılar gittikçe artıyor. Özellikle polisin çözülemeyen Golden State Katili’ni bulmak için bir test sitesini kullanmasından sonra. Gerçi olaydaki site, GEDmatch, açık kaynaklı bir siteydi. Yani polis olay yerindeki DNA verisini izin almaksızın siteye yükleyebilirdi. Son haberler ise ilk kez ticari bir test şirketinin kullanıcılarına ilişkin verileri gönüllü olarak kolluk kuvvetlerine verdiğini gösteriyor.

Durum yalnızca FamilyTreeDNA’nın kullanıcıları için endişe verici değil. Genetik bilgisini paylaşan bir kullanıcı ayrıca yakın akrabalarını da açığa çıkarıyor. Polis Golden State Katili’nin şüphelesini de böyle yakaladı. Bir araştırma gösteriyor ki nüfusun yalnızca yüzde ikisinin DNA testi yapması ile herkesin genetik bilgisi veritabanına girebilir.

FamilyTreeDNA’nın, FBI ile işbirliği kolluk güçlerinin GEDmatch’ten erişebildiği bilginin iki katından bile daha fazla genetik veri sağlıyor.

Şirket FBI ile DNA bilgilerinin sitesine yüklenmesini ve yüklenen olay yeri örneklerinin aile eşleşmesini görüntüleyebilmesi konusunda anlaştı. FamilyTreeDna’ya göre kolluk birimleri serbestçe genetik bilgileri tarayamayacak yalnızca herhangi bir kullanıcının ulaşabileceği bilgilere ulaşabilecekler.

Genealogy Topluluğu ise bu konuda ümitsiz. Geçen yaz FamilyTreeDNA kullanıcılarının gizlilik kurallarına uymayı kabul eden genetik test şirketleri listesinde yer alıyordu. Ancak bu günlerde listeden silindi.

Future of Privacy Forumu başkan yardımcısı John Verdi’ye göre “FamilyTreeDNA ve FBI arasındaki anlaşma ciddi sorunlar barındırıyor.” Endüstri uygulamalarıyla ve tüketici beklentileriyle uyumlu değil” .

Alandaki bazı kişiler ise evrensel ve hükümet kontrolündeki bir veritabanının kurulmasının kullanıcı gizliliği açısından kolluk birimlerine erişim izni vermekten daha mantıklı olduğunu düşünüyor.

FamilyTreeDNA laboratuvarlarından şu ana kadar FBI’a verilen bilginin 10 örnekten az olduğunu söylüyor. Ayrıca faili meçhul olayları çözmek için FBI’ın yanında şehir polis departmanları ile de çalışıldığını belirtiyor.

Şirket, sorulara yanıt veren bir e-postada, “Geneoloji topluluğu, mahremiyetleri ve gizlilikleri her zaman birinci önceliğimiz olmuştur” diyor.

DNA testi büyük bir sektör haline geldi. Ancestry.com ve 23andMe Inc tekbaşına 15 milyondan fazla DNA kiti sattı. Gizlilik ihlaline ilişkin endişeler ise sektörün büyümesini aksatabilir.

Golden State Cinayeti şüphelisinin yakalanmasından sonra diğer bir düzine şüpheli daha GEDmatch sitesini kullanarak yakalandı. Kolluk kuvvetlerinin erişebileceği veri miktarının iki katına çıkması durumunda, bu rakamların artması işten bile değil.

İngiliz geneolog ve yazar Debbie Kennet“Asıl risk bilgilerin ifşa edilmesi de değil. Masum bir insan kuzeni DNA testi yaptırdığı için kendisini bir anda bir soruşturmanın içinde bulabilir” diyor. “Diğer yandan sistemde ne kadar çok insan olursa ve eşleşmeler ne kadar yakınlaşırsa hata yapma ihtimali de o kadar azalır”

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir