Yapay Zeka Avukat “Ross” İlk Defa Bir Hukuk Bürosu Tarafından İşe Alındı.Hukuk bürosu Baker&Hostetler şu anda 50’ye yakın avukatın çalıştığı iflas uygulamasını idare etmesi için IBM tarafından geliştirilen YZ Ross’u istihdam etmeye başladığını duyurdu. CEO ve kurucu Andrew Arruda’ya göre başka firmalar da Ross ile lisans anlaması imzalamış ve kısa süre için de duyuru yapacaklar.

 “Dünya’nın ilk yapay zeka avukatı” olan Ross IBM’in bilişsel bilgisayarı Watson’la üretilmiş olup dili okuma ve anlama, soru sorulduğunda hipotez öne sürme, (referenslar ve alıntılar arasından)  araştırma  yapma ve sonuçlarını desteklemek içinyanıt oluşturmaya tasarlandı. Ross ayrıca tecrübe sayesinde de öğreniyor, onunla daha fazla ilişki kurduğunuzda hız ve bilgi kazanıyor.

İnternet sitesinde de ifade edildiği üzere “Ona  tıpkı bir meslektaşınıza sorduğunuz gibi sade bir İngilizce ile sorular soruyorsunuz ve Ross size hukukun tüm kaynaklarını tarayarak,  konuyla ilgili yasadan, içtihatlar ve ikincil kaynaklar ve daha hızlıca ulaşabileceğiniz bir çok okumayla birlikte atıflarıyla geri dönüş yapar.” ve “Bununla birlikte Ross, davanızı etkileyecek olan yeni yargı kararlarını size bildirmek için günün her saati hukukta olan değişiklikleri takip ediyor.”

Ross ayrıca binlerce sonuç arasından en uygunlarını tespit ederek ve bu cevapları daha anlaşılabilir bir dile ile sunarak zamanı minimalize ediyor. Ayrıca özellikle davanızı etkilecek olanlar başta olmak üzere güncel hukuki gelişmeleri sürekli takip ederek güncel kalmaktadır.

Baker & Hostetler bilişim kurulu başkanı Bob Craig en son yapılan bu işe alımın altında yatan sebebi şöyle açıklıyor: “ Biz Baker & Hostetler’de bilişsel hesaplama ve mekanik öğrenmenin diğer çeşitlerinin müvekillerimize verdiğimiz hizmetin gelişmesine yardımcı olacağına inanıyoruz. “ diyen Craig şöyle devam ediyor: “Baker & Hostetler ROSS’u dağıtımının ilk gününden beri kullanıyor ve yeni YZ hukuk asistanları geliştirmeye devam ederken, sektördeki gerçek lider ile parter olmaktan gurur duyuyoruz”

KAYNAK:https://futurism.com/artificially-intelligent-lawyer-ross-hired-first-official-law-firm

Aslından Çeviren: Baran Can Kaya

Author: Baran Can Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir