Netflix Davalık Oldu: Bandersnatch Başkasının Markasını mı kullanıyor?

Orjinalinden Çeviren: Kadir Tanrıverdi

Netflix’e Black Mirror’un yeni çıkan interaktif bölümü için dava açıldı.

Platform geçtiğimiz Aralık ayında uzun metrajlı bölümü Bandersnatch’ı yayınlamıştı. Bölüm izleyicilerin çeşitli noktalarda seçim yapmasına ve sonuçlarıyla karşılaşmasına olanak tanıyordu. Chose Your Own Adventure adlı kitap serisinin yayıncıları bu bölümde markalarının haksız bir şekilde kullanıldığını söylüyor.

Vermont merkezli Chooseco LLC şirketi Netflix’e karşı resmi şikayetinde Netflix’in Bandersnatch’ın tanınırlığını artırmak için markalarını kullandığını iddia etti.

Şikayette “Chooseco ve Netflix arasındaki pazarlık uzunca bir süre devam etmesine rağmen, Chooseco Netflix’e lisans hakkı vermemiştir” diye belirtiliyor. “Chooseco şirketi Bandersnatch’ın yayınlanmasından önce son bir kez Netflix’e ihtarname göndermiş ve Choose Your Own Adventure markasını kendi ticari işleri için başka bir programda kullanmamalarını istemiştir”

Choose Your Own Adventure serisinin yazarları Netflix’in Black Mirror’a ilgiyi artırmak için kendi markalarını kullandığını iddia ediyor.

Dava dilekçesi ayrıca Bandersnatch’ın başkarakterinin babasına kitap serilerinden bahsettiği sahnelerin kendi kitaplarına dair açıkça bir gönderme olduğunu söylüyor.

Chooseco şirketine göre seyirciler iki ürün arasındaki bağlantılar nedeniyle kafa karışıklığına uğramış ve itibarları zarar görmüş durumda. Davada haksız rekabet ve markanın sulandırılması nedeniyle marka haklarının ihlal edildiği ediliyor. Chooseco ayrıca  25 milyon dolardan az olmamak üzere uğradığı zarar veya elde edilecek karı tazminat olarak talep ediyor.

Şirket halihazırda kitap serisinden uyarlama interaktif filmler için Twentieth Century Fox ile bir ortaklık kurmuştu. Hatta dünya çapında 265 milyondan fazla nüshası satıldı.

Bandersnatch Netflix’in ilk interaktif içeriği değil. Platform daha önce çocuklara yönelik “Puss in Book: Trapped in an Epic Tale” ve “Stretch Armstrong: The Breakout.” İsimli içerikleri yayınlamıştı.

Netflix’in iddialara cevapları ise henüz gelmedi.

Orjinali: https://www.theguardian.com/tv-and-radio/2019/jan/11/netflix-black-mirror-bandersnatch-choose-your-own-adventure-lawsuit

Dava dilekçesinin de bulunduğu bir başka haber: https://globalnews.ca/news/4838835/netflix-sued-choose-your-own-adventure-black-mirror-bandersnatch/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir